viber image 2023 06 04 14 47 05 713
Δράσεις Κουκίδες στο Αιγαίο Πολιτιστικές Δράσεις

Κουκίδες στο Αιγαίο – Β. Αιγαίο μια Αγκαλιά

Η παρουσίαση των σχολείων μας, Γυμνασίου με Λ.Τ και ΕΠΑΛ Οινουσσών από τα πρωτάκια του Γυμνασίου Κωνσταντίνα, Νερτίλ, Ειρήνη, Ηλιάνα και Ναταλία στο πλαίσιο του δικτύου σχολείων του Βόρειου Αιγαίου με τίτλο “Κουκίδες στο Αιγαίο – Β.Αιγαίο μια αγκαλιά” στο blog μας https://boreioaigaio1agkalia.blogspot.com/…/blog-post.html

Την Τετάρτη 21/12/2022 τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα “Κουκίδες στο Αιγαίο – Β. Αιγαίο μια αγκαλιά” είχαν την πρώτη διαδικτυακή συνάντηση με τα σχολεία που συμμετέχουν στο δίκτυο σχολείων του Β. Αιγαίου που δημιουργήσαμε. Είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τα σχολεία τους και την περιοχή στην οποία βρίσκονται ενώ πολλά από αυτά μας είπαν τα τοπικά κάλαντά τους. Συγκεκριμένα συμμετείχαν εκτός από τα εκπαιδευτήριά μας και τα σχολεία :

Γυμνάσιο με Λ-Τ Αγίου Ευστρατίου

Γυμνάσιο Μούδρου, Λήμνου

Γυμνάσιο Μύρινας, Λήμνου

Γυμνάσιο Παμφίλων, Λέσβου

Γυμνάσιο Πλωμαρίου, Λέσβου

2ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης, Λέσβου

Γυμνάσιο Καρδαμύλων, Χίου

Γυμνάσιο Κάμπου, Χίου

Γυμνάσιο Καλλιμασιάς, Χίου

Γυμνάσιο με Λ-Τ Ψαρών

Γυμνάσιο Πυθαγορείου, Σάμου

Γυμνάσιο με Λ-Τ Φούρνων Κορσέων, Ικαρίας

ΓΕΛ Ευδήλου, Ικαρίας

Ο ενθουσιασμός ήταν έκδηλος και τα παιδιά το κατευχαρεστήθηκαν.