Δράσεις Κοινωνικές Δράσεις

Προβολή ταινίας για την Παγκόσμια Ημέρα Γυναίκας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας διοργανώθηκε από τους συμμετέχοντες/χουσες μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς του προγράμματος ¨Σχολεία Πρεσβείς του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου¨ η προβολή της ταινίας ¨Ποτέ χωρίς την κόρη μου¨. Μία ταινία βασισμένη σε αληθινά γεγονότα.

Μέσω αυτής δόθηκε μία ακόμη αφορμή στην ομάδα αλλά και στους υπόλοιπους μαθητές/τριες των σχολείων μας, να συζητήσουν για την καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων, της ισότητας και την εμφάνιση διακρίσεων από ορισμένες χώρες του κόσμου.

Οι μαθητές/τριες ήρθαν αντιμέτωποι/πες με την “άσχημη” πλευρά της πραγματικότητας του κόσμου μας, ενώ ταυτόχρονα ενισχύθηκε το ιδανικό, του να ζεις σε μία Δημοκρατική χώρα όπου όλα αυτά που διαδραματίζονται στην ταινία φαίνονται επικίνδυνα και παράλογα.

Ευελπιστούμε κι ευχόμαστε αυτό να αλλάξει άμεσα και όλοι οι άνθρωποι να ζουν σε έναν κόσμο ίσων ευκαιριών , βασισμένο στα ιδανικά ενός δημοκρατικού πολιτεύματος όπου υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα.